Ιστότοπος εναλλακτικής ενημέρωσης, με σταχυολόγηση και παρουσίαση αξιοπρόσεκτων ειδήσεων και απόψεων.

Bookmark and Share

Τρίτη 27 Ιουλίου 2010

Τρία μετάλλια στην κωπηλασία

από το zougla.gr

Δύο χρυσά και ένα χάλκινο μετάλλιο πανηγύρισε η Ελλάδα στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα για αθλητές κι αθλήτριες κάτω των 23 ετών που ολοκληρώθηκε στο Μπρεστ της Λευκορωσίας.

Στο υψηλότερο σκαλί του βάθρου ανέβηκαν οι Χριστίνα Γιαζιτζίδου και Τριανταφυλλιά Καλαμποκά, στο διπλό σκίφ ελαφρών βαρών. Οι Ελληνίδες πρωταθλήτριες επανέλαβαν τον περσινό τους θρίαμβο, τερματίζοντας σε 7.28.71.

Στο αντίστοιχο άθλημα στους άνδρες οι Παναγιώτης Μαγδάνης και Λευτέρης Κόνσολας αναδείχθηκαν παγκόσμιοι πρωταθλητές, καλύπτοντας την απόσταση σε 6.42.78.

Το τρίτο ελληνικό μετάλλιο πήρε στο σκιφ ανδρών ο Στέργιος Παπαχρήστος. Ο περσινός Παγκόσμιο Πρωταθλητής τερμάτισε τρίτος με χρόνο 7.20.54.

Από εκεί και πέρα, στο τετραπλό σκίφ ελαφρών βαρών των ανδρών οι Γιώργος Κόνσολας, Νίκος Αφεντούλης, Μιχάλης Μόρδος και Θεοδόσης Τραυλός έμειναν έκτοι.

Οι Διονύσης Αγγελόπουλος και Κωνσταντίνος Δούφλιας στο διπλό σκιφ πήραν την 7η θέση και τέλος η Κωνσταντίνα Κουρκούμπα ήταν 16η στη γενική κατάταξη του σκιφ γυναικών.